Cemal Gülas - Seçil İkiz
DSC05444
Moğolistan

“Asya, Kayıp Coğrafyalar” doğa fotoğrafçısı ve belgesel film yönetmeni Cemal Gülas ile Görüntü Yönetmeni Seçil İkiz’in, İstanbul Boğazı’ndan yola çıkarak, Asya Kıtasının kalbine uzanan bir yolculukla gerçekleştirdikleri belgesel projedir.

Deneyimli belgesel ekibi, 2015 yılında Anadolu’dan başladıkları çekimlerini, Asya’nın kayıp coğrafyalarında insan-doğa ilişkisine ve bu coğrafyaların yarattığı eşsiz hikâyelere eşlik ederek sürdürdü. Ekip, sadece karayolundan sürdürdüğü bu yolculukta zamana tanıklık edip, eşsiz bir görsel ve yazılı arşiv oluşturdular.

“Asya, Kayıp Coğrafyalar”ın çekimleri için, Türkiye dahil 8 ülkede 2 yıl boyunca seyahat edildi ve bu proje için özel olarak hazırlanan bir ekspedisyon kamyonunun 9 metrekarelik kabini, barınma, beslenme ve ofis ihtiyaçlarının tümü için kullanılarak 80 bin kilometre yol kat edildi.

“Asya, Kayıp Coğrafyalar” +50/-50 iklim şartları, zorlayıcı yol koşulları ve modern insan hayatından uzak hayatlarını sürdüren insan topluluklarıyla birlikte yaşama çabalarıyla ekibin, coğrafya, iklim ve farklı kültürlerle de bir imtihanı oldu.

Ekibi Tanıyın

Cemal Gülas
about-us-headshot-1

Cemal Gülas

Yönetmen

Projenin Yönetmeni olan Fotoğraf sanatçısı ve belgeselci Cemal Gülas, uzun yıllardır zorlu koşullarda belgeseller ve doğa fotoğrafları çekiyor.

1993’te “Atlas” dergisinin adını koydu ve derginin Türkiye’nin en bilinen coğrafya dergisi olmasında başrol oynadı.

1997 yılında çocukluk düşlerini süsleyen Kuzey Kutbu’na yürüyerek gitti ve Kuzey Kutbuna ayak basan ilk Türk oldu. 

2001 yılında nesli tükendiği sanılan Anadolu Leoparı’nı bulup görüntülemeyi başardı.

Yönetmenliğini yaptığı “Bulutların Ülkesi” belgesel serisi CNNTürk’te yayınlandı.

2004 yılından itibaren TRT ekranlarında izleyicisiyle buluşan “Zamanın Tanığı” adlı doğa belgeseli serisi ile Anadolu’nun görsel coğrafya envanterini çıkarmaya başladı ve günümüzde halen devam etmekte.

2008 yılında “Doğadan Mektuplar” Kanal 24’te yayınlandı.

2009-2011 yılları arasında 80 bölümlük “Bulutların Ülkesi” belgesel serisi İZ Tv’de ekrana geldi. 

Hürriyet, Akşam, Radikal ve Habertürk gazetelerinde dizi yazılar yazdı.

9 fotoğraf sergisi açtı. 

Tarih, coğrafya ve kültür açısından dünyanın en zengin potansiyeline sahip olan Anadolu’yu yıllardır adım adım kateden Gülas’ın “Bulutların Ülkesi”, “Işıkların Ülkesi” ve “Asya, Kayıp Coğrafyalar” adlı fotoğraf kitapları bulunmaktadır. 

secil ikiz
about-us-headshot-3

Seçil İkiz

Görüntü Yönetmeni

2004 yılında “32. Gün” Haber Programı’nda asistan olarak başladığı meslek hayatına CNNTürk’te canlı yayınlanan “Yaşama Sevinci” Programı’nda muhabir ve ardından editör olarak devam etti.

2006 yılında TRT’de yayınlanan “Kırılma Noktası” Programı’nda muhabir olarak görev aldı.

2008-2013 yılları arasında TRT’de yayınlanan “Zamanın Tanığı” ile “Keşif ve Macera” programlarında Yardımcı Yönetmenlik görevini üstlendi.

2012 yılında dünya genelindeki Sony ICE (Independent Certified Expert) eğitimlerine katılarak Sony ICE oldu ve halen Sony Pro ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Bir Televizyon projesinin fikir aşamasından planlamasına, çekim aşamasından yayınına kadar tüm süreçlerinde tecrübeli olan İkiz, Asya Ekspedisyonu projesinde, Görüntü Yönetmenliği görevinin yanısıra, aynı zamanda kendi şirketi Pogina Film Prodüksiyon ile projenin Ortak Yapımcılığını da üstlenmektedir